Bezpłatne badania w kierunku czerniaka skóry

Centrum Zdrowia Salus Sp. z o. o. w Słupsku zaprasza kobiety i mężczyzn w wieku 30-50 lat na bezpłatne badania przesiewowe, mające na celu zdiagnozowanie czerniaka skóry. Badania będą realizowane w Poradni Dermatologicznej SALUS w Słupsku przy ul. Zielonej 8 (rejestracja pod numerem (59) 848 90 00 lub pod adresem e-mail rejestracja@salus.com.pl).

Przypominamy, że czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych czasami potocznie pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny.

Na ten rodzaj nowotworu można zachorować w każdym wieku, ale częstość zachorowań zwiększa się po 30 roku życia u kobiet i po 40 roku życia u mężczyzn. Co więcej, ryzyko zachorowania na czerniaka jest największe wśród populacji osób o jasnej karnacji, które opalają się na różowo i szybko dochodzi u nich do oparzeń skóry. Ponadto w badaniach naukowych stwierdzono, że zachorowania są najczęściej skutkiem oparzeń słonecznych, powodujących uszkodzenie naturalnych mechanizmów sterujących regeneracją skóry.

Na terenie Słupska badania videodermatoskopowe w kierunku zdiagnozowania czerniaka skóry od 2009 r finansowane są ze środków budżetu Miasta Słupska.

Cel programu:

Ograniczenie i zatrzymanie wzrostowych wskaźników zachorowalności na czerniaka złośliwego skóry w regionie Miasta Słupska.

Zadanie z zakresu zdrowia publicznego obejmujące edukację i profilaktykę wczesnego wykrywania czerniaka skóry „Zdążyć przed czerniakiem” zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Słupska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *