Bezpłatne badania w kierunku czerniaka skóry

Centrum Zdrowia Salus Sp. z o. o. w Słupsku zaprasza kobiety i mężczyzn w wieku 30-50 lat na bezpłatne badania przesiewowe, mające na celu zdiagnozowanie czerniaka skóry. Badania będą realizowane w Poradni Dermatologicznej SALUS w Słupsku przy ul. Zielonej 8 (rejestracja pod numerem (59) 848 90 00 lub pod adresem e-mail rejestracja@salus.com.pl).

Przypominamy, że czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych czasami potocznie pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny.

Na ten rodzaj nowotworu można zachorować w każdym wieku, ale częstość zachorowań zwiększa się po 30 roku życia u kobiet i po 40 roku życia u mężczyzn. Co więcej, ryzyko zachorowania na czerniaka jest największe wśród populacji osób o jasnej karnacji, które opalają się na różowo i szybko dochodzi u nich do oparzeń skóry. Ponadto w badaniach naukowych stwierdzono, że zachorowania są najczęściej skutkiem oparzeń słonecznych, powodujących uszkodzenie naturalnych mechanizmów sterujących regeneracją skóry.

Na terenie Słupska badania videodermatoskopowe w kierunku zdiagnozowania czerniaka skóry od 2009 r finansowane są ze środków budżetu Miasta Słupska.

Cel programu:

Ograniczenie i zatrzymanie wzrostowych wskaźników zachorowalności na czerniaka złośliwego skóry w regionie Miasta Słupska.

Zadanie z zakresu zdrowia publicznego obejmujące edukację i profilaktykę wczesnego wykrywania czerniaka skóry „Zdążyć przed czerniakiem” zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Słupska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *