Pilotażowe Centrum Nadzoru Ruchu ZIM w Słupsku

Prezydent Słupska Robert Biedroń zorganizował cotygodniową konferencję prasową w siedzibie Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Jako że od 16 lutego ruszyło tam stanowisko pilotażowego Centrum Nadzoru Ruchu ZIM w Słupsku. – Będziemy mieli jedyne w Polsce kolorowe tablice informacji pasażerskiej, dostosowane do osób niepełnosprawnych i niedowidzących, będą one informowały o faktycznym czasie odjazdu autobusów – powiedział prezydent Słupska.

Zgodnie z projektem wykonawca miał 8 tygodni na uruchomienie stanowiska dyspozytora wraz z oprogramowaniem, tablicy informacji pasażerskiej i dwóch autokomputerów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Zadanie obejmuje infrastrukturę związaną z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej, a zatem wdrożenie kompleksowego systemu nadzoru ruchu i elektronicznej informacji pasażerskiej oraz utworzenie Centrum Nadzoru Ruchu ZIM Słupsk, przebudowę układu przystanków tworzących węzeł przesiadkowy „Dworzec Kolejowy i Autobusowy” na ul Kołłątaja i Wojska Polskiego, zapewnienie priorytetu dla komunikacji zbiorowej i rowerów na skrzyżowaniu ulic Szczecińska – Sobieskiego – Krzywoustego oraz Sobieskiego – Szczecińska wraz z przebudową tego skrzyżowania, zapewnienie dostępu do zintegrowanego węzła przesiadkowego rowerzystom i pieszym poprzez przebudowę i budowę chodników oraz 2 km drogi rowerowej w ciągu Szczecińska – Sobieskiego – 3 Maja – Kołłątaja, połączenia największych osiedli mieszkaniowych (Os Niepodległości, Os Piastów, Os Sobieskiego, Os Batorego) z centrum miasta i dworcami PKP i PKS.

Całkowita wartość projektu wynosi 38 537 897,01 zł, w tym 23 614 898,15 dofinansowanie z RPO WP 2007-2013. Wkład miasta to 3,8 mln zł, a wkład spółki komunalnej 6,2 mln zł. Realizacja projektu nastąpi do 31 sierpnia 2015 roku.

Oprócz tego na konferencji prasowej prezydent Biedroń omówił 17 spotkań na różnym szczeblu, które odbył w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Spotkał się z Wicepremierem, Ministrem Gospodarki Januszem Piechocińskim, Minister Edukacji Narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską, Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem i Wiceministrem Sławomirem Neumannem, z Ministrem Środowiska Maciejem Grabowskim, Wiceministrami Infrastruktury Pawłem Orłowskim oraz Marcelim Nizgodą, Ambasadorem USA Stephenem Mullem, Ambasadorem Szwecji Staffanem Herrströmem, Dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Krzysztofem Dudkiem i jego współpracownikami, dr Andrzejem Kassenbergiem, prezesem Instytutu na rzecz ekorozwoju, z Magdą Gessler i Grzegorzem Łapanowskim. Dodatkowo prezydent wziął również udział w 3 konferencjach – dotyczącej Tarczy Antyrakietowej, dotyczącej budowania pozycji polskich marek na świecie, dotyczącej zrównoważonego rozwoju miast i konieczności ich adaptacji do zmian klimatu.

Robert Biedroń mówił również o zestawieniu dotyczącym wykorzystania miejsc postojowych na Pl Zwycięstwa, przygotowanym przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej. – Wynika z niego, że w styczniu w ciągu dnia ani razu nie był on zapełniony nawet w połowie – powiedział prezydent. – Pracujemy nad nową koncepcją zagospodarowania tego terenu, wkrótce ratusz ogłosi ogólnopolski konkurs na zagospodarowanie Placu Zwycięstwa. Chcemy poznać pomysły i propozycje zarówno amatorów jak też profesjonalistów.

Ratusz ponownie ogłosił nabór w sprawie członków Rad Nadzorczych, co do których dyrektywa unijna nakłada obowiązek udziału 40 % kobiet. – Powinniśmy się z tego wywiązać do 2020 roku, ale już chcemy wprowadzić tę zmianę w naszym mieście – zapowiedział prezydent.

2 comments on “Pilotażowe Centrum Nadzoru Ruchu ZIM w Słupsku
  1. Plac Zwycięstwa nie jest w pełni wykorzystywany bo obowiązują opłaty za parkowanie. Wprowadzono je rzekomo, by turyści mieli gdzie zostawiać swoje pojazdy… Znieśmy opłaty a plac zapełni się samochodami słupszczan, natomiast okoliczne podwórka będą znowu mogły służyć dzieciom i mieszkańcom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *